dünyanın zirvesine tırmanış

Adı: Dünyanın Zirvesine Tırmanış
Türü: Gezi / Dağcılık
Yayın Yılı: 2011
Yayınevi: Alfa Yayınları
Sayfa Sayısı : 272
Boyut: 20 x 27,5 cm
Kağıt: İthal Kuşe Kağıt
Kapak: Dikişli Kapak
Dili: Türkçe
ISBN: 9786051063515

kitap hakkında

KAPAK ARKASI

“Bu arada herkesin kendi Everest’ine tırmanma yolculuğu devam ediyor; ilk kez dünyanın en yüksek noktasına tırmanacak olan Yılmaz’ın hayallerine kavuşmasına az kalmış, on beş yıl sonra aynı zirveye ikinci kez tırmanacak olan Nasuh’un aklında yaz sonuna tamamlamayı düşündüğü kitabı var, hiçbir zaman Everest Dağı’nın zirvesinden dünyayı göremeyecek ben ise Everest 2010 Ekspedisyonu’na katılan Yılmaz ile Nasuh’un tırmanış öyküsünü yazıyorum…Herkes kendi Everest’ine tırmanıyor…”
A. KADİR BOZKURT

“Yıllar sonra yeniden Himalayalar’da olmak bana her açıdan çok iyi geldi. Yeni şeyler öğrendiğim, yeni şeyler deneyimlediğini, eski bilgilerimi güncellediğim ve bütün bunları sevgili Yılmaz’la birlikte paylaştığım, hiç unutmayacağım bir-iki ay yaşadık. Yaşadıklarımızı birinci elden paylaşmak için döndükten sonra çeşitli yerlerde söyleşiler yaptık, tırmanışımızın belgeseli yayınlandı, fotoğraf sergimiz pek çok yeri dolaştı ve hâlen de dolaşıyor. Dünyanın bu en özel coğrafyasından sizlere bir hoş seda getirmek ve biraz olsun sizi oralara götürmek istedik. A.Kadir B.’nin kaleminden okuyacağınız bu yolculuğun ve tırmanışın öyküsünden bizim kadar keyif almanızı diliyorum.”
ALI NASUH MAHRUKİ

“Ben dağcılık sporuna dışarıdan bakan milyonlarca insana dağlarda yaşadıklarımızı gerektiği gibi aktarabildiğimizden pek de emin değilim. Bu yüzden birkaç bin dağcıyı ilgilendiren bir Everest kitabı yazmak yerine, dağcı olmayan milyonlarca okura, dağlan ve dağcılığı anlatmayı hedefleyen A. Kadir B.’nin çalışmasını çok fazla önemsedim. Bu kitabı yetkinleştirebilmek için dedektif gibi yaptığı araştırmalara ve sarf ettiği emeğe yakından tanığım. Emeklerinin karşılıksız kalmadığını da görüyorum. Dağcılık sporuna iyi bir kaynak kitap kazandırılmış. Bizden sonra dünyanın zirvesine tırmanmayı düşünenlere ya da dünyanın en zorlu yüksek irtifa yürüyüşlerinden biri kabul edilen Everest Ana Kamp Trekkingi’ne katılacaklara iyi bir rehber olacağına kuşku yok.”
YILMAZ SEVGÜL

“Bugün bizim için en önemli nokta, yaşadığımız dünyada giderek tükenen enerji kaynaklarının verimli kullanımına olanak sağlamaktır. Bir Türk firması olarak, bu sonuç göğsümüzü kabartmakla kalmıyor, yaptığımız işin anlamını da tamamlıyor. İş hayatında bir son yok, yalnızca bir yol var ve bu yolu yaşıyoruz amacımıza doğru. Önemli olan yolda olmak, yoldan çıkmamak. Sevgili Nasuh Mahruki ve Yılmaz Sevgül’ü uğurlarken sadece sağsalim gidip dönmelerini dilemiştim, dedim ya önemli olan yolunda olmak diye. Dünyanın Zirvesi’ne çıkmak nasip oldu. Güzel de oldu. Yolda olun, sevgiyle kalın, enerjinizi doğru kullanın…”
CAN HAKAN KARACA