Uzun Metraj Sinema

ödüllü özgün senaryolar

MENDİLİM KEKİK KOKUYOR

2015 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin; Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen senaryo Yarışması’nda ‘Mendilim Kekik Kokuyor’ adlı eseri birinci olarak ödüllendirildi. 2018 yılında SMP Yapım tarafından yapılan başvuruda Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yüksek bütçeli fonlarından ‘Uzun Metrajlı Kurgu Film’ desteği aldı. 2019 yılında Hüseyin Özden ile Hakan Kurşun’un yönetmenliğinde Antalya’da çekimleri yapıldı. A. Kadir Bozkurt’un ödüllü senaryosunu yazdığı ve yapım ortaklarından olduğu uzun metrajlı sinema filmi “Mendilim Kekik Kokuyor” 6 Mart 2020 vizyona girdi.

GÖÇ YOLU ANADOLU

2014 yılında Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma Ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği; ‘Ahi Evran Ve Ahilik’ konulu, Ödüllü, Uluslararası Senaryo Eseri Yarışması’nda ‘Göç yolu Anadolu’ adlı uzun metraj sinema senaryosu dereceye girerek ödüllendirildi ve kitap haline getirildi.

KILIÇ ARTIĞI ANADOLU

2013 yılında Eskişehir Valiliğinin düzenlediği; Yunus Emre konulu senaryo yarışmasında ‘Kılıç Artığı Anadolu’ adlı uzun metraj sinema filmi senaryosu dereceye girerek ödüllendirildi.

romandan uyarlanan senaryolar

KİBRİT KUTUSU

Tüm geçmişinizin bir ‘Kibrit Kutusu’na sıkıştığını düşünün!
Hepimizin iyi ya da kötü bir geçmişi vardır; belki çok sıradandır, belki heyecanlarla doludur; belki şöyle, belki böyle…
Beklenmedik bir zamanda tüm geçmişinizin silindiğini düşünün; çocukluğunuzun, gençliğinizin, işinizin, ailenizin, dostlarınızın, düşmanlarınızın..
Ve kendi kendinizin detektifi olarak silinen geçmişinizin peşine düştüğünüzü düşünün…
Zor iş!… Büyük bir macera!…
Bu maceranızda karşınıza çıkan ‘Kibrit Kutusu’nun içinde ne olduğuna bakmaya hazır mısınız?

özgün senaryolar

MAVİ YEŞİL YA DA TURUNCU

Zeus’la ilişkisinden Apollon ile Artemis’i dünyaya getiren Tanrıça Leto’nun mitolojideki hikayesine paralel sayılabilecek akış içinde bir kadının aşkına yolculuğunu anlatan sinema filmi projesi… Aşkın zirveleri keyiflidir, elde edebilmenin mutluluğu kolayca alışkanlığa dönüşür ama yitirmenin yarattığı çöküşler de insan içindir. Yeniden başlamaya cesareti olmayanlar umutsuzluğun ateşiyle küle döner.

TÜRÜ: Yol Filmi

ANA ÖYKÜ: Cep telefonuna kaydettiği görüntülü mesajlarla öykümüzün merkezine oturan kadının aşkına yolculuğu da Leto’nun efsanesinden farksızdır. Bunun için kendini Leto olarak adlandırmıştır. Leto Likya yollarında sürüklendiği keşmekeşliğin içinden sıyrılarak küllerinden doğmayı başarabilecek mi? O tutkulu kadının aşkını, evliliğinin dişlileri arasına sıkıştıran, olması gereken yerde ve zamanda olamayarak aşkını çıkmaza sürükleyen Sinan, Likya yollarında küllerinden doğabilecek midir? İlk aşkının ihanetiyle dünyanın sonuna geldiğini düşünen ama Leto’nun aşkına tanık oldukça düşmenin değil de ayağa kalkmanın önemli olduğunu kavrayan Ceren’in Likya yollarındaki öyküsü nerelere uzanacak? Çağdaş yaşamın karmaşık ilişkiler sarmalından, farklı ruhsal gelişimlere sahip insanların doğada, varoluş hikayesi…

ANA KARAKTERLER: Üç ana karakterden, Sinan kırklı yaşların başlarında Leto otuzlı yaşlarda, Ceren ise yirmili yaşlardadır.

ANA MEKAN: Film Fethiye’den Antalya’ya uzanan 500 kilometrelik Likya Yolu’nda geçmektedir.

SON DURUM: Yol, yemek ve konaklama konusunda sponsorluk anlaşmaları yapılmıştır, 2021 Mayıs tarihinde çekimler başlayacaktır, Yapım ortaklarıyla görüşmeler devam etmektedir.

TELİF HAKLARI: Bu projenin bütün hakları A. Kadir Bozkurt’a aittir.

HEYBET

Bir öğretmen ile Suriyeli mültecinin arasındaki ilişkiyi anlatan sinema filmi projesi…

TÜRÜ: Dram

ANA ÖYKÜ: Yılın öğretmeni seçilen Kemal’in yaşadığı apartmana hırsızlık amacıyla gelen Heybet’in karşılaşması ikisinin de yaşamını değiştirecektir .

ANA KARAKTERLER: İki ana karakterden, Kemal atmışlı yaşların başlarında Heybet ise 15 yaşındadır.

ANA MEKAN: İstanbul ya da Anadolu’nun büyük şehirlerinden biri.

SON DURUM: Yapımcı bulabilmek için görüşmeler sürmektedir.

TELİF HAKLARI: Bu projenin bütün hakları A. Kadir Bozkurt’a aittir.

MOR KOYUN

Bir radyo programcısı üstünden kadına şiddeti anlatan sinema filmi projesi…

TÜRÜ: Kara Mizah

ANA ÖYKÜ: Genç yaşlardaki müzisyenleri, konser vermek için geldikleri ceviz ağacının altında akla hayale gelmeyecek olaylar beklemektedir.

ANA KARAKTERLER: Beş kişilik yirmili yaşlardaki müzik grubu ile aynı yaşlardaki radyo programcısı.

ANA MEKAN: İstanbul’da bir bar ile Anadolu’nun ücra köşelerinde bir köy,

SON DURUM: Yapımcı bulabilmek için görüşmeler sürmektedir.

TELİF HAKLARI: Bu projenin bütün hakları A. Kadir Bozkurt’a aittir.