ormanın cinleri

Oyunun Adı: Ormanın Cinleri
Hedef Seyirci: Çocuklar (Okul öncesi ve ilköğrenim)
Oyunun Biçimi: Çocuk Oyunu
Bölüm: Tek Perde
Dekor: Tek Dekor (Göl kenarında ormanlık bir alan)
Kostüm: Güncel insan kıyafetleri ve hayvan kıyafetleri
Oyuncu Sayısı: 5 (Erkek: 2, Kadın: 3)
Yardımcı Oyuncu: Yok
Not: Çocuklarla iletişim kurabilecek oyuncular tercih edilmelidir.

Bu tiyatro oyunu ‘İSTANBUL 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ’ projesi kapsamında düzenlenen yarışmada dereceye girerek kitap haline getirilmiştir.

kitap hakkında

Adı: Tiyatro Okullarda Oyun Metinleri (Ormanın Cinleri)
Türü: Çocuklara Yönelik Tiyatro Oyunları
Yayın Yılı: 2010
Yayınevi: İSTANBUL 2010 AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ
Sayfa Sayısı: 614
Boyut:
Kağıt: Mat Kuşe
Kapak: Karton
Dili: Türkçe
ISBN:

ödüllü tiyatro oyunu hakkında

KONU

Penguen ile Kaplumbağa ormandaki gölün kıyısında karşılaşır. Tanışma merasiminin sırasında doğaya özensiz davranan iki avcı gelir. Göl ve orman manzarasından etkilenerek ormana konutlar yapmaya niyetlenirler. Bunun için ağaçları kesmekten söz etmektedirler. Dikkatsizlik yapan Penguen balık yakalamaya çalışan avcıların oltasına takılır. Avcılar Penguen’i akşam yemeği yapmaya niyetlenmiştir. Onu bağlayarak gölün diğer tarafında avlanmaya giderler. Bu sırada Kaplumbağa arkadaşının kurtulmasına yardımcı olur. Ormandaki çöpleri toplayan Çevre Gönüllüsü’yle de yolları kesişecektir. Üçü işbirliği yaparak ormanın yok olmasını engelleyecek ve avcılara gereken dersi vereceklerdir. Küçük bir oyunla ormanda cinlerin olduğuna avcıları inandırırlar. Göl ve orman korku içinde kaçmaya çalışan avcıların tehlikesinden kurtulmuş olur.

YAZAR GÖRÜŞÜ

Bu oyun doğadaki canlıları sevmeyi, doğayı nasıl korumamız ve kullanmamız gerektiğini anlatmakta, çöp ve dönüştürülebilir atıklar hakkında bilgi vermekte, böylece çevre duyarlığı ve atıkların dönüştürülmesi konusunda çocukları bilinçlendirmektedir.