zor oyun

Oyunun Adı: Zor Oyun

Hedef Seyirci: Yetişkin
Oyunun Biçimi: Absürd Güldürü
Bölüm: İki Perde
Dekor: Tek Dekor (Belli bir dönemi yansıtmayan, gerçekçi formu bozulmuş, banyosu bulunan bir yatak odası…)
Kostüm: Üst düzey yönetici erkek ve kadının yaşamına yönelik dönemi belirsiz kıyafetler
Oyuncu Sayısı: 3 (Erkek: 1, Kadın: 2)
Yardımcı Oyuncu: Yok
Not: Banka müdürü sevgilinin yalnızca sesi kullanılabilir.

Bu tiyatro oyunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının Dramaturg Kurulu tarafından onaylanarak repertuvar havuzuna alınmıştır.

tiyatro oyunu hakkında

KONU

Üst düzey yöneticisi olarak çalışan Julius, karısı Maria’nin tedirgin edici telefon konuşmasından huylanarak evine gelir. Telefondaki seslerden evinde bir erkeğin olduğunu anlamıştır. Karısını banyodan bornozla çıkarken yakalar. Banyodan da duş alan bir erkeğin sesi gelmektedir. Kaçamak açıklamalar Julius’u kıskançlıktan deliye döndürür. Karısı üst kata yeni taşınan dedektifin banyoda olduğunu itiraf etmek zorunda kalır. Hiç şiddetle ilişkisi olmayan Julius ikisini de öldürmeye niyetlidir. Karısıysa banyodaki dedektifin tehlikeli olduğunu söyleyerek uyarmaktadır. Farkında olmadan evlilik ilişkilerini sorgulamaya başlamışlardır. Yatak odasında evlilikleri boyunca paylaşmadıkları fanteziler yaşanmaktadır. Ölüm ile yaşam arasında gelip giderken, aşklarını, kıskançlıklarını, ihanetlerini ve evliliklerini sorgularlar. Gerçekler göründüğü gibi değildir. Gelişen olaylar sırasında Julius’un komşu banka müdiresiyle kaçamak ilişkisi ortaya çıkar. Karısı Maria ise dedektif hikayesini kocasının ihanetini ortaya çıkarmak uydurmuştur. Banyoda da hiç kimse yoktur. Maria kadınları hafife alan Julius’a hayatının dersini vererek evliliğini bitirir.

YAZAR GÖRÜŞÜ

Bu oyun “İki buçuk kişilik yatak odası oyunları” olarak tanımladığım üçlemenin ikincisidir. İki ana kişisi ve bir yardımcı oyuncusu vardır. Oyunda yanılsamayı bozmayan gerçekçi bir anlatım dili kullanılmıştır. Kara mizahın gücünden yararlanılarak iletişimsizliğin yabancılaşmaya, yabancılaşmanın da insansızlaşmaya dönüşümü işlenmektedir.
Günümüz insanının sıkışmışlığı anlatılırken kadın/erkek ilişkilerine eleştirel bir bakış getirilmiştir. Her an cinsellikle ölüm iç içedir. Ölümün ürkütücülüğü cinsel fantezilerle ve eğlendirici sahnelerle anlatılır.
Oyuncular 25 ile 45 yaşları arasında olabilir. Genç ve orta yaşlardaki seyircilere hitap edebilecek içeriğe sahiptir