Antalya’da Sinema Filmi Çekmek

Bu köşedeki yazılarımın takipçileri, 2015 yılında, Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen senaryo yarışmasında birincilikle ödüllendirilen “Mendilim Kekik Kokuyor” isimli sinema filmi senaryomu anımsar belki…

Bir dönem filmi olarak kaleme aldığım senaryoyu birkaç satıra sığdırmak kolay değil ama “Bir yanda gencecik iki amcaoğlu ve aşık oldukları kasabanın en güzel kızı Elif, diğer yanda Çanakkale Savaşında varoluş mücadelesi. Sonra asker bile olamadan Anzak Koyu’nda esir düşen ama umutlarını kaybetmeyen gençler. Bu atmosferde Hasan ile Yusuf’un saflık ve cesaretlerine, işgalci askerler arasındaki Hemşire Beatrice’in merhamet ve sevgisi eklenecek. Düşmanı değil, düşmanlığı öldürmeyi hedefleyen sinema filmi, insanlığa umut veren ulusal ve evrensel bir destan aslında…” diyerek özet geçeyim.
Dönem filmi çekmenin maliyeti yüksek olduğu için 2017 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün fonlarından destek istemiştik. İlk yıl erteleme alan “Mendilim Kekik Kokuyor” isimli senaryomuz, ertesi yıl, 2018-2 Sinema Destekleme Kurulu kararıyla desteklenmeye hak kazandı.
Türk Kızılay’ı da Çanakkale Savaşları’nın önemli unsurlarından birisi olarak “Mendilim Kekik Kokuyor” isimli projemize sponsorluk desteğiyle dahil oldu.
İlk aşamada sinema filmimizi Çanakkale yöresinde çekmeye odaklanmıştık. Film mekanlarıyla ilgili araştırmalarımızı sürdürürken, Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu’nu ziyaret ettik. Bazı köy sahnelerini Akseki ve İbradı bölgesindeki düğmeli evlerde çekmeye niyetli olduğumuzu söyledik. Antalya Valisi Çanakkale Savaşlarına gönüllü katılan 15-16 yaşlarındaki gençlerin hikayesinden oldukça etkilendi. Çanakkale Savaşlarında 1040 şehit veren şehrin valisi olarak güçlü desteğiyle projemizi sahip çıktı. Biz de Sayın Münir Karaloğlu’nun sıcak yaklaşımlarını karşılıksız bırakmayarak çekimlerimizin tamamını geleceğin sinema şehri Antalya’da yapmaya karar verdik.
Ana paydaşlarımızın arasına turizm sektörünün liderlerinden birinin olmasını arzuluyorduk. Yapım şirketimiz Sistem Medya Prodüksiyon Film Yapım Reklamcılık Hiz. Ltd. Şti. adına, kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına, sanayicilerden turizmcilere uzanan onlarca ziyaret gerçekleştirdik. En sonunda TUİ şirketler grubunda aradığımız desteği bulduk. 19 – 25 MAYIS 2019 tarihleri arasında Kemer bölgesinde (Phaselis ve Tekirova Koyları) başlayacak çekimlerde, Türkiye’nin önde gelen oteller zincirinden TT HOTELS TURKEY güçlü desteğiyle yolumuzu açtı.
25 Mayıs 2019’dan itibaren de Akseki ve İbradı’da, Kaymakamlığın ve Belediye’nin değerli katkılarıyla, yörenin muhteşem doğasına gizlenmiş ‘Düğmeli Evler’ olarak bilinen tarihi mekanlarda “Mendilim Kekik Kokuyor” filminin çekimlerine kaldığımız yerden devam edeceğiz.
Film projesinin niteliğine daha uygun olacağını düşünen yönetmenimiz Hüseyin Özden tiyatro kökenli sanatçılarla çalışmayı özellikle tercih etti. Oyuncularımızın arasında Devrim Yakut, Mehmet Çevik, Alper Kut, Faruk Akgören, Pervin Ünalp gibi televizyon ve sinemada başarıları tescillenmiş tiyatro sanatçıları var. Antalya Devlet Tiyatrolarından Selim Gürata da bizlerle birlikte. Kepez Belediye Tiyatrosunun genel sanat yönetmeni Abdullah Sürekli de ekibimizin temel direklerinden. Bu sanatçıların dışında Devlet Tiyatrolarının ve Şehir Tiyatrolarının birçok önemli oyuncusuyla görüşmelerimiz devam ediyor.
Hoş bir sürpriz olarak 5-7 Haziran arasında, çekimlerimizi yaptığımız platolarda IWAB 6. Uluslararası Antalya Turizm Festivali düzenlenecek. Sinema filmimizin çekimlerini sivil toplum hareketine dönüştürmek amacıyla organize edilen festival kapsamında, yöreyi gezmeye gelen insanlarımız ile oyuncularımızı buluşturacağız.
En başta Antalyalılar olmak üzere, bütün Türkiye’mizi, Çanakkale ruhunu yeniden yaşatacağımız Kemer, Akseki ve İbradı’daki çekimlere davet ediyoruz.
Film hakkındaki bilgilere www.mendilimkekikkokuyor.com adresinden ulaşabilirsiniz.