Kaş’ta Tiyatro ve Performans

Yaz başlamadan çıktığımız karavan yolculuğunun altıncı ayında Antalya’ya dönmeyi hedeflemiştik. Ekim ayının serinleyen günlerinde Muğla’nın ilçelerini geride bırakarak Kaş’a ulaştık. Tüm turizm bölgelerinde olduğu gibi Kaş’ta tatilini geçirenler çoktan evlerine dönmüş, yabancı turistlerin sayısı ise iyice azalmıştı. Yerli turistleri yüksek sezonda umursamayan işletmeler ise herkese hizmet etmenin telaşı içindeydi.

Kaş Çevre ve Kültür Derneği’nin ikincisini düzenlediği Kaş Tiyatro Günleri’nin sezonun sonunu hareketlendirdiğini söylemeliyim. Kaş’ta yaşayanların kişisel katkılarıyla gerçekleştirilen organizasyonda dört farklı mekânda, yedi ayrı gösteri izledik. 20 – 24 Ekim’de tiyatro oyunlarının yanı sıra, video performans gösterimleri, mekâna özel katılımcı ve sunum performansları, seminer ve paneller düzenlendi. Kaş’taki işletmeler, oteller ve restoranlardan oluşan 63 sponsorun masraflarını karşıladığı sanatsal etkinliklerin tamamı ücretsiz olarak sunuldu.

İstanbul’da son iki sezonda kapalı gişe oynayan, Tülin Özen, Tansu Biçer ve 2022 Afife Jale En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllü Nihal Geyran Koldaş’ın oynadığı “Nora 2”; yine geçtiğimiz yıl Afife Jale ödüllerinde En İyi Tiyatro ve Performans Oyuncu ödülünü alan Pınar Güntürkün’ün “Herkes Kocama Benziyor”; geçen yıl Kaş Tiyatro Günleri’nde Dirmit ile seyirciyi büyüleyen Nezaket Erden’in de rol aldığı “Tırnak İçinde Hizmetçiler”; İstanbul’da sekiz sezondur seyirciyle buluşmaya devam eden, çarpıcı Macbeth uyarlaması “Şatonun Altında” oyunlarını Antifellos Antik Tiyatrosu’nda izledik.
Kaş Tiyatro Günleri’nin yeni mekânı Oburus Moburus’ta da Melek Ceylan’ın üç sezondur beğeniyle izlenen çizgidışı oyunu “On İkinci Ev” camekanın arkasında sahnelendi.

Kaş Tiyatro Günleri, Culture Civic’in desteklediği açıkALAN Kamusal ve Katılımcı Performans Projesi’yle daha da renklenmiş. Kaş Genedoskop Kültür Yaşam Kooperatifi tarafından yürütülen proje kapsamında, Bergama ve Hemşin ilçelerinin ardından, Kaş’ta da ekoloji ve doğa mücadelesi odaklı bir etkinlik sunuldu. On beş günlük atölye sonunda, küratörlüğünü Şule Ateş’in, koordinatörlüğünü Alper Akça’nın yaptığı “Voyn” adlı parkur performansı, Çukurbağ Köyü’ndeki yürüyüş rotasında gerçekleştirildi.

Echo Bar’da açıkALAN’ın düzenlediği bir dizi etkinlik daha vardı: Eylem Ejder’in “Yaşanılabilir Bir Dünyanın İzinde: Tiyatro ve Performans Ekolojileri” başlıklı semineri ile “do,laş,mak” başlıklı sunum performansı, Aslınur Sarıca’nınm“Ecopoesis ve Dışa Vurumcu Sanat” başlıklı semineri ve Nevra Aslantürk’ün moderatörü olduğu “Merkezin Ötesinde Kültür Ekosistemi Yaratmak” konulu panel…

Kaş Çevre ve Kültür Derneği başkanı Ahmet Murat Akoy ile bütün etkinliklerin görünmez Kahramanı Şule Ateş’i, nitelikli sanatı Kaş’a taşıma çabalarından dolayı kutluyorum. Kaş Tiyatro Günleri’nin üçüncüsünü de merakla bekleyeceğiz.

Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetimizin 100. yılını Kaş’ta tamamladık. Kaş ile Meis arasında onlarca teknenin katıldığı geçit töreni görülmeye değerdi. Kaş meydanında toplanan coşkulu kalabalığın arasında, konser ve havai fişek gösterisiyle 100. Yılı geride bıraktık. Türk insanının Cumhuriyetimize gönülden bağlılığı da geleceğe yönelik umutlarımızı tazelemiş oldu.