13. Rotary Uluslararası Kısa Film Festivali

Ünlü Polonyalı sinemacı, yönetmen, senaryo yazarı Krzysztof Kieślowski “Sinema hiçbir şeyi değiştirmez; ama insanların birçok şeyi anlamalarını sağlar. Dünyayı değiştirecek olan şey filmler değil, o filmleri izleyen insanlardır,” diyor.

Sinema salonlarından Mart 2020’den beridir uzağız.

Son olarak ödüllü senaryosunu yazdığım ‘Mendilim Kekik Kokuyor’ filminin galası için Mark Antalya’daki Cinemaximum sinemasındaydık. Eski Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu’ndan milletvekillerimize uzanan Antalya’nın ağır protokolü ve birbirinden değerli konukları sinemanın salonlarını doldurmuştu. Şubat sonlarındaki İstanbul galasından sonra Mart başındaki Antalya galası da düşündüğümüzden görkemli olmuştu.

Kemer ve Akseki’de çekimlerini yaptığımız sinema filmini seyircisiyle buluşturmanın keyfini yaşarken, küresel salgın nedeniyle 31 Aralık 2020’e kadar sinema salonları kapatılıverdi. 2020’nin sonunda yayımlanan ‘Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi’ başlıklı ek genelgeyle salonların kapalı olma durumu 1 Mart 2021’e kadar uzatıldı. Son genelgede de “Gelinen aşamada gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Nisan 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir,” denildi.

Bir yılı geride bırakan küresel salgın sinema salonlarını doldurmamıza izin vermese de sinemaya gönül verenler boş durmuyor tabi ki…

Bu yıl 13.’sü Adana’da düzenlenen ROFİFE Rotary Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Antalya jürisine davet edilmiştim. Memnuniyetle kabul ettim. Kısa film festivaline katılan yönetmenler “Kurmaca, Belgesel, Animasyon, Deneysel” filmler olmak üzere 4 kategoride yarıştı. Filmlerin konusu serbest olmakla beraber, Rotary’nin 6 Temel Felsefesini oluşturan ‘Dünya Barışı’, ‘Çocuk ve Ana Sağlığı’, ‘Temiz Su ve Hijyen’, ‘Temel Okuryazarlık’, ‘Hastalıklarla Mücadele’, ‘Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma’ konulu filmlere öncelik tanındı.

Kısa film festivalinin başvuruları, sekiz ayrı şehirde oluşturulan, ön eleme jürileri tarafından değerlendirildi. Sinemaya gönül vermiş amatörlerden, akademisyenlere, sinema emekçilerinden, profesyonellere uzanan 56 kişilik jüriye, Antalya Kent Jürisi’nden de 11 arkadaşımızla (Serdar İlkmen, Erdem Güneş, Esra Kızılateş, Zülfü Ülker, Hüseyin Erdoğan, Kutsal Kaynak, Uğur Sencer Aydın, Gözlem Küçük, Gamze Haykır, Elif Görür ve yedek üyemiz Saliha Yiğiter) dahil olduk.

Antalya jürisindeki arkadaşlarımızla dünyanın geleceğini değiştirecek yönetmen adaylarının çektiği 376 kısa filmi özenle izledik. Yüz yüze toplanmamız küresel salgın nedeniyle mümkün olmasa da internet üzerinden yaptığımız toplantılarla sorumluluğumuzu yerine getirdik. Değerlendirme sürecini Antalya jürisinin başkanı Serdar İlkmen’den dinleyelim isterseniz.

“Bu sene 13.’sü yapılan geleneksel Uluslararası Rotary kısa film festivalinde, yıllardır adı sinema ile anılan şehrimiz, Antalya’mızda oluşturduğumuz, film eleştirmeni, senarist, yazar, tiyatro oyuncusu ve de sinema sevdalısı 11 arkadaşımızla değerlendirdik. Pandeminin getirdiği yasakların belki de en güzel tarafı; 20 gün boyunca sinemaya olan hasretimizi, sevdamızı ve heyecanımızı arttırarak, genç yönetmenlerin sayesinde, ulusal ve uluslararası sorunlara 7. Sanat gözünden bakmamızı sağladı. Farklı kültürlerin, farklı yaşamların, farklı hikâyelerin, farklı kurgularla anlatıldığı sayısız güzel ve anlamlı film içerisinde seçim yapmakta oldukça zorlandık. Bu vesileyle digital platformda olsa da tartışarak ortak karar verdiğimiz jüri üyelerimize, sabırlarından ve inanılmaz desteklerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz.”

Son kararlar seçkin akademisyenlerden ve sanatçılardan oluşan 11 kişilik ana jüri tarafından verilecek. Bu yıl 19-21 Mart tarihlerinde Adana’da düzenlenen ROFİFE Rotary Uluslararası Kısa Film Festivali’nin katılımcılarını, pandemi koşulları düşünülmüş Double Tree by Hilton/Adana’da oldukça renkli bir programın beklediğini de dip not olarak ekleyeyim.