Antalya’da Kadınlar Çiçek Açıyor

Bir kadın dergisinin okuru olarak, Antalya’nın kadınları tarafından oluşturulan ‘Kadınlar Çiçek Açıyor’ adındaki sivil toplum kuruluşunun, Antalya turizmine neler kattığından haberiniz var mı?

Bir yıl önce Rusya’yla ilişkilerimizin koptuğu dönemde, Türk ve Rus kadınlarının el ele yaptığı dostluk gösterisi, ülkeler arasındaki bağların yeniden güçlenmesine vesile olmuştu. Bu yıl daha da büyük projeyle şehrimizin gündemine oturan ‘Kadınlar Çiçek Açıyor’ kadın dayanışması, 21 ve 22 Nisan tarihlerinde ‘Çiçek zamanı gel katıl bize,’ diyerek IWAP 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivali’ni gerçekleştirdi.
Her zaman başlangıç yapmak zordur ama festivalin sınır tanımayan kadınları, Antalya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 41. Resmi Turizm Haftası programına dahil edilen IWAB Gala Gecesi ve Turizmci Motivasyon Buluşması öncesinde, çiçeklerle ve ‘Kadınlar Çiçek Açıyor’ bayraklarıyla süslenmiş Harley Davidson motorlarla şehir turu yaparak, IWAP 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivali’nin startını verdi.
Antalya Devlet Opera ve Balesinin önüne başlayan ‘Kırmızı Halı’ seremonisi ise kamu kurumlarının protokol konukları, yerli ve yabancı turizmciler, kadın derneklerinin temsilcileri, sponsorlar ve çiçekli kıyafetleriyle ortamı renklendiren davetlilerin katılımıyla başladı. İş dünyasının başarılı kadınlarından Leyla Alaton, kendine özgü renkliliğiyle “Kadınlar Çiçek Açıyor” etkinliğine desteğini esirgemeyenlerden biriydi.
IWAB 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivali’nin destekçilerine verilen ödüller ve protokol konuşmaları sonrasında, Antalya Devlet Opera ve Balesinin gala akşamı için hazırladığı dans gösterisini izledik.
Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık‘ın, Ana Tanrıca Kibele kostümünü giyerek, opera sanatçıları eşliğinde sunduğu “Ana Tanrının Dilinden Anadolu Uygarlıkları ve Kadın” hakkındaki sunumu gerçekten etkileyiciydi.
Antalya’nın başarılı kadın turizmcilerinden Novum Grup ortağı Nurten Ünsev ile Uluslararası sanatçı Krassamir Abramov’un birlikte gerçekleştirdiği pop opera konseri ise gecenin son sürprizi oldu.
IWAB 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivali’nin ikinci günü, çiçekli kıyafetleriyle Karaalioğlu Parkı’nda çiçek açan yerli ve yabancı kadınların bando eşliğindeki kortejiyle başladı. Kadın derneklerinin Karaalioğlu Parkı’ndaki festival alanında organize ettiği ‘Anne Kız Çiçek Açıyor’, ‘Vintage Çiçek Pazarı’, Çiçek Sokağı’, ‘Uluslar Çiçek Açıyor’ temalı stantları faklı kültürlerin ürünleri doldurmuştu. Rus ve Ukrayna derneklerinin sunduğu gösterilerde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da unutulmadı. İlk kez düzenlenen IWAB 1.Uluslararası Antalya Turizm Festivali, yabancı konuklarla bütünleşen Antalyalıların Kaleiçi turu ve tekne gezintisiyle sona erdi.

***

Zor yükün altından zorlanmadan kalkmayı başaran, Antalya’da çiçek açan kadınların başkanı Hatice Bozkurt’un sözleriyle satırlarımıza devam edelim…

Türk turizminin sancılı döneminde ‘Kadınlar Çiçek Açıyor’ Antalya için neler hayal etti?
HATİCE BOZKURT: Hayalim; Antalya turizmine katkı sağlamak amacıyla, içinde halk, eğlence, kültür, sanat, tarih, doğa olan ve Türkiye’nin modern yüzünü yansıtan Antalya’nın tanıtımı için çok değerli olacak bir resim vermekti dünyaya.
Antalya’nın ilk turizm festivalini gerçekleştirmek ‘Kadınlar Çiçek Açıyor’a nasip oldu. IWAB 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivali, başta Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarıyla, kurumlarıyla ve en önemlisi de kadınlarıyla bu resmi dünyaya vermeyi başardı.
Uluslararası boyuttaki turizm festivali projesini Antalya turizmine inovatif bir bakış açısıyla yazmıştık. En başından “Kadın ve Çiçek” temalı projemizin Antalya turizmine olumlu katkısının olacağı, şehrimize yapacağı pozitif imaj çok belliydi. Tek başına kadının tatil yapabileceği kadar güvenli bir şehir olduğunu anlatmak üzere yola çıkılan çalışmamızda herkes tarafından desteklendik. Biz şehrimizin modern yüzüydük çünkü.
Başlangıç aşamasında ezber bozan ama bir o kadar da orijinal dinamiklerden oluşan projenin 2017 yılına yetişmeyeceği düşünülmüştü. Hesaba katılmayan şey ise istek ve azmin her şeyi başarabileceği ve de imkânsız denilen kavramın yalnızca bizim çizdiğimiz bir sınır olduğuydu. Sınır tanımayan projemizde, bütün bir şehir arkamızda durdu.
Başkan yardımcılarım Nurten Ünsev ve Şule Billur müthiş bir tempoyla çalışarak, turizmcilerin desteğini ve aktif olarak katılımını sağladı. Halk ve turizmciler IWAB 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivali ile ortak projede bir araya geldi. Turizmcilerle yaptığımız toplantılarda hep bunun altını çizmeye çalışmıştık. Bu bölgedeki turizmin nimetlerinden Antalya’nın halkı da yararlanmalı. Antalya bölgesine turistleri getiren turizmciler hem şehrin kalkınmasına hem de turistlerin Antalya’yla ilgili anılarını biriktirmesine yardımcı olmalıydı. Çok fazla sayıda otel var ama başka Antalya’mız yok.

IWAP 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivalinde hayalinizin ne kadarını gerçekleştirebildiniz?
HATİCE BOZKURT: Çok yoğun ilgi gördük. Farklı ülkelerden gelen yabancı turizmci kadınlar, şimdiden seneye yapacağımız festival için özel tur programları hazırlayacaklarını söyledi. Bizden önümüzdeki yılın tarihini bekliyorlar. Zaten amaçlarımızdan biri de Antalya’yı kadınların ve kültürlerin buluşma noktası yapmaktı.
Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Antalya Olgunlaşma Enstitüsünün hazırladığı Ana Tanrıca Kibele kostümünü giyerek sahneye çıktı. Bir ilke imza attığı ‘Ana Tanrının Dilinden Anadolu Uygarlıkları ve Kadın’ konulu muhteşem sunumuyla IWAB Gala Gecesi’ni hayallerimizin de ötesine taşıdı. Böylece akademik bir bölümü de projemize eklemiş olduk.
30 yıl öncesinden tanıdığım Leyla Alaton’a ‘Çiçek zamanı gel katıl bize,’ deyince, bu coşkuyu paylaşmak için yanımızda oldu. Kendi sosyal medyasından Kadınlar Çiçek Açıyor’a çok önemli PR desteği verdi. 21 Nisan’daki IWAB Gala Gecesi ve Turizmci Motivasyon Buluşması’nın doğum gününe denk gelmesi de hoştu. Antalya Devlet Opera ve Balesi’ndeki IWAB Gala gecesine gelişine H.O.G. grubunun Harley Davidson motorlarıyla eşlik ettik. Hem festivalimizin doğduğu günü hem de Leyla Alaton’un doğum gününü pastamızı keserek kutladık.
22 Nisan’daki Antalya Karalioğlu Parkı’ndaki festival etkinliğinde, IWSA Derneği ve ZİÇEV Vakfı, kermes alanının sorumluluğunu üstlenerek yüksek katılım sağladı. Turizm firmaları otellerden turistleri getirdi. Bir de 23 Nisan öncesi olduğu için çocuk şenliği yaptık, böylece tam bir festival coşkusu yaşandı. Son 10 yıldır görülmemiş yabancı ağırlıklı kalabalığa sahne oldu. Rus ve Ukrayna Dernekleri’nin Karalioğlu Parkı’nda gösteri yapması, başkan yardımcım Nurten Ünsev’in ve uluslararası sanatçı partneri Krassimir Avramov’un müzik şöleni; hem IWAB Gala Gecesi’nde hem de Karalioğlu Parkı’ndaki gösterilerinde, bizleri yalnız bırakmayan katılımcıları coşturdu.

Bundan sonrası için hedefiniz?
HATİCE BOZKURT: Antalya’mızın dünya üzerinde daha çok tanıtılmasını sağlayacak işlere imza atmayı hedefliyoruz. Antalya 5 Milli Parkı ve 4 Tabiat Parkı ile dünya üzerinde eşsiz bir lokasyona sahip. Bu şehir her zaman en güzelini hak ediyor. Bizler de Antalya’nın güzelliğine güzellik katmak istiyoruz. Bu amaca uygun etkinlerimiz çoğalarak devam edecek, yeni bir proje yazmaya başladım bile.
Türk turizmine katkı sağlayacak hedeflerimize hızla ulaşabilmek için Turizm Bakanlığı’ndan ve Antalya’nın turizmcilerinden, Kadınlar Çiçek Açıyor’a daha fazla destek olmalarını bekliyoruz. Çok güzel bir web sayfası hazırladık, oradan tüm bilgilere ve bize ulaşabilirler. www.kadinlarcicekaciyor.com