Kaş Tiyatro Günleri

Bir ay önceki yazımda farklı bölgelerdeki imece tiyatro şenliklerini anlatarak “Doğa ile tarihi buluşturan Antalya’mızda da benzer şenlikleri görmek istiyoruz,” demiştim. Kaş Çevre ve Kültür Derneği’nin ekim ayının sonlarında gerçekleştirdiği Kaş Tiyatro Günleri’yle isteğim gerçekleşti.

Kaş’ın doğal ve tarihi kültürel değerlerini korumaya odaklanan derneğin gönüllüleri, sürdürülebilir yaşamları ve ekosistemlerin korunmasını önemsiyor. Yerel birikimlerin gelecek nesillere aktarılabilmesi için uğraşıyorlar. Altı ay önce kuruldukları halde sanatsal üretimin gelişmesi ve yerleşmesi için de zaman yitirmeden harekete geçmişler.

Kaş Tiyatro Günleri’nin zamanla markalaşacağına inanan derneğin başkanı Ahmet Murat Akoy “Kaş’ta tiyatro sanatının yerleşmesini ve oluşacak sanat ortamının da sosyal dönüşümlere yol açmasını arzuluyoruz. Bu proje halkın tiyatroyla etkileşimini sağlayacaktır. Yerel tiyatro topluluklarının oluşmasını sağlayabilirsek, sanatsal üretim süreci kalıcı olur,” diyerek beklentilerini açıklıyor.

İlk yola çıktıklarında kamu kurumlarından istedikleri bütçeye ulaşamayınca, Kaş’taki esnaflarla iletişime geçmişler. Bu proje 44 esnafın desteğiyle gerçekleştirilmiş. Kimi festivale katılacak tiyatro topluluklarının konaklamasına, kimi yemeklerine sponsor olmuş. Nakit desteği yetersiz kalınca fongogo uygulaması üstünden bağış toplamışlar. Eksik kalanı da derneğin bütçesinden karşılayarak projenin finansını tamamlamışlar.

Kaş Tiyatro Günleri’nde gösteri yapacak ekiplerin koordinasyonu deneyimli tiyatro insanı Şule Ateş tarafından sağlanmış. Tek kişilik oyunlardan oluşan tiyatro günlerine katılacak oyunların seçilmesi, tiyatro topluluklarıyla bağlantı ve organizasyon süreçleri sonunda, İstanbul’un başarılı tiyatro topluluklarından Tiyatro Hemhâl ile Cihangir Akademi’nin oyunlarını seyirciyle buluşturdular. Biz de iki bin yıllık Antiphellos Antik Tiyatrosu’nda “Sevgili Arsız Ölüm- Dirmit”, “N’Olcak Bu Yusuf Umut’un Hali?” ve “Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur” oyunlarını ücretsiz olarak izledik.

Üç bin kişilik görkemli tiyatro binasının denize doğru baktığını ve seyir yerinden güneşin batışını izlemenin keyfine doyulmadığını söylemeliyim. Çok sayıda seyirci gösterilerin öncesinde tiyatroya gelerek güneşin batışını izledi. Daha sonra da uygun buldukları sıralara oturarak oyunların başlamasını beklediler. Kaş’ın yerli halkıyla birlikte bölgede tatilini yapanların da tiyatro günlerine ilgisi yoğundu. Tek kişilik oyunlar genellikle kısıtlı sayıda seyirciye oynanır. 26 sıralı antik tiyatroyu dolduran seyircilerin ilgisi, sahnedeki oyuncuları da etkilediği belliydi.

İlk günün beklenmedik yağmuru ise Nezaket Erden’in oynadığı “Sevgili Arsız Ölüm- Dirmit” oyununun ikinci güne ertelenmesine neden oldu. Bu oyunu Hakan Emre Ünal’ın oynadığı “N’Olcak Bu Yusuf Umut’un Hali?” oyunuyla birlikte izledik. Tiyatro Hemhâl’in iki oyununu arka arkaya izlesek de antik tiyatrodan mutluluk içinde ayrıldık. Kaş Tiyatro Günleri Pınar Göktaş’ın oynadığı “Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur” oyunuyla sona erdi. Üç oyun da şehir yaşamının sıkışmışlığında yolunu bulmaya çalışan gençleri bambaşka bakış açılarıyla anlatıyor.

Kaş Çevre ve Kültür Derneği’nin gönüllü ekibi, şimdiden ikinci etkinliklerinin çalışmalarına başlamış. Bir yıl sonra kapsamı genişlemiş imece tiyatro günleri bizleri bekliyor anlaşılan…