“Yasemin Dalkılıç’la İnanılmaz Dalışlar”

Enerjini Doğru Kullan…
Dört yıldır, Antalya’nın tanınmış markası CANTEK sponsorluğunda, dünya kamuoyunun dikkatini enerji tasarrufuna çekebilmek için ‘Enerjini Doğru Kullan’ projesi üstünde çalışıyoruz.
Bu projenin başlangıç adımında, Everest Dağı’na tırmanan Nasuh Mahruki ile Yılmaz Sevgül, “Enerjini Doğru Kullan” mesajını dünyanın zirvesine taşımıştı. Ben de zorlu maceranın hikayesini “Dünyanın Zirvesine Tırmanış” adındaki ‘Dağcılık / Belgesel’ kitabımla okurlarımıza ulaştırmıştım.
İki yıldır da Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Yasemin Dalkılıç’la projenin sonraki aşamasının üstünde çalışıyoruz. Bu kez, altı bölümlük sualtı belgeseliyle, “Enerjini Doğru Kullan” mesajını dünya kamuoyuna iletmeye çalışacağız. Hem bireysel hem de kurumsal farkındalık yaratmaya çalışan Yasemin Dalkılıç, farklı bölgelerdeki dalışlarıyla, denizlerin altındaki büyülü dünyayı televizyon ekranlarına taşıyacak. Ekosistemdeki sorunlar nedeniyle kirlenen denizlere ve yok olmaya yüz tutmuş deniz canlılarının hüzünlü hikayelerine ister istemez tanıklık yapacağız.
Sualtı belgesellerinin batıklarla ilgili bölümünde, Florida Key Kargo’nun açıklarındaki dünyanın en büyük batığı USS Spiegel Grove’a dalışlar yaptı. Gizemli batıkların arasındaki yolculuğu, iki metre boyunda, yaklaşık 250 kg civarındaki orfozlarla karşılaşmasına vesile oldu.
En şaşırtıcı ve etkileyici görüntüler, Kuzey Florida pınarlarında yaptığı mağara dalışları sırasında karşısına çıktı. Avrupalı kâşiflerin ‘Gençlik Pınarı’ olarak adlandırdıkları Ginnie Springs bölgesinde, suyun inanılmaz netliğinden ve berrak suyla buluşan doğadan etkilendi.
Üç buzul çağını ve dinozorları dünya yüzünden silen afetleri atlatmayı başaran köpek balıklarıyla adaların anlatıldığı Bahama ve Endonezya sahillerinde karşılaştı. Biraz ürkerek başladığı dalışlar sırasında köpekbalıklarının insanlardan daha fazla korktuklarını ve insanoğlunun sınır tanımaz bencilliklerini hüzünle izledi.
Gece dalışları için Küba’nın güneydoğu kıyılarındaki bir ada ile kral bahçesi (Jardines dela Reyna) adı verilen arşipel arasındaki resifi tercih ederek, denizin derinliklerindeki karanlıklara konuk oldu.
Key Kargo sularında ya da Bahamalar’daki resif dalışlarında tasarım harikası yaşam alanlarının büyüsü anlattı. Okyanusların dibindeki görkemli güzellikleri, akıl erdirilemeyecek biçimleri ve renkleriyle rekortmen dalgıcımızın karşısına çıkan mercan resifleri, taklit edilmesi olanaksız doğa harikaları…
En eşsiz dalışını, güçlü akıntıların eksik olmadığı Conch Resifi’ndeki ‘Aquarius’ sualtı laboratuarına yaptığını söyleyen Yasemin Dalkılıç, önemli araştırma projelerinde kullanılan ve NASA dalgıçlarının eğitim yaptığı benzersiz araştırma laboratuarını belgesellerine taşıdı.
İki yıllık emeğin sonrasında hazırlanan belgeseller, 25 Eylül tarihinde, İstanbul Ritz Carlton’da, ulusal medyaya tanıtıldı. Tam versiyonlarını televizyon kanallarında, kısa versiyonlarının da internet üstünden izleme fırsatını bulacağınız belgesellerin, fotoğraflarla anlatıldığı bir de ‘Serbest Dalış / Belgesel’ kitabı hazırladık: Yasemin Dalkılıç’la İnanılmaz Dalışlar…