Yeni Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı

Anadolu’da kurulan ilk ödenekli tiyatronun Kocaeli Büyükşehir Tiyatrosu olduğunu biliyor musunuz?

Türk tiyatrosunun ödenekli tiyatroları arasında saygın geçmişiyle bilinen Kocaeli Büyükşehir Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı’yla sohbetimizi paylaşmak istiyorum.

Yeni göreve başlayan deneyimli tiyatro sanatçısı 22 yıldır Kocaeli’nde yaşıyor. 20 yılda tiyatronun çok güzel işler başardığını ve iyi oyunlar sahnelediğini ekliyor. Şehirdeki herkesi sanatla buluşturmayı amaçlayan Aydın Sigalı, ‘Kocaeli’yi sanat şehri yapacağız!’ diye sözlerine başlayarak, Kocaeli halkını çok iyi bir tiyatro sezonu beklediğini şimdiden müjdeliyor.

Bir sanayi kenti olarak aklımıza yerleştirdiğimiz Kocaeli’yi memleketi olarak benimsemiş. Bu şehrin doğayla iç içe olduğunu, istediği zaman denize girip, istediğinde kayak yapabildiğini vurgulayan Aydın Sigalı, insanların sanata yönelik ufkunu açma yolunda projeler üretmekte kararlı.

Tüm kente tiyatroyu yaymak için 600 kişi kapasitesi olan bir salonda ve 100 kişilik bir oda tiyatrosunda oyunlarını sahneliyorlar. Birçok tiyatro gibi salonlarının sınırlı kapasitesine çözüm aramaktalar. Tamamlanma sürecindeki 1.000 koltuk kapasiteli kongre sarayı aradıkları çözüm olabilir. İyi bir akademisyen olarak bilinen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın geniş vizyonuyla tiyatrodan desteğini esirgemediğini de açıkça söylüyor zaten…

Yeni dönemde düzenleyecekleri festivallerin arasında oldukça ilginç projeler var. İlk başlangıcı Türkiye’de örneği olmayan geleneksel Türk tiyatrosu festivaliyle yapmaya niyetliler.

Yeni dönemin repertuvarında yerli ve yabancı oyun sayısını dengeli tutacaklar. Türk yazarların oyunları ile evrensel metinleri eşit sayıda seyirciyle buluşturmaya niyetliler. Macbeth ile Karagöz afişinin arasından tiyatro salonuna girebilmek ilginç olabilir. Yerli yazarların nitelikli oyunlarını çoğaltabilme arayışlarını sürdürüyorlar. Ne yapmalı? Nasıl Yapmalı? Kimlerle yapmalı? Çok yakın zamanda ‘Türk Tiyatrosu Çalıştayı yaparak tiyatronun sorunlarını masaya yatıracaklar.

Uzun yıllardır varlığını kesintisiz olarak sürdüren Kocaeli Büyükşehir Tiyatrosu 100-150 civarında genci tiyatro dünyasına kazandırmayı başarmış. Şimdi de gençlere tiyatro adına ulaşabilmek amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak hareket edebilecekleri bir proje geliştirmişler. Kocaeli tiyatrosu, hocaları eğitirken hocalar da öğrencilerini eğitecekler. Bu projenin katkılarıyla yetenekli gençler meslek edinebilme imkânına sahip olacak.

22 yıl önce oyunlarını izleyen çocuklardan bazılarının bugün birlikte sahneye çıktığı meslektaşları olduğunu söylüyor. Bu nedenle gençlere düzgün, ahlaklı ve nitelikli tiyatro bırakılmasını önemsiyor. Buna inanıyor. Bunu bir görev olarak benimsemiş. MEB ve diğer bakanlıkların desteğiyle yürütülen projelerden büyük işler çıktığı için kamu kurumlarıyla ortaklıkları değerli buluyor.

Türk tiyatrosuna örnek olmayı, tiyatroyu Kocaeli’nin her köşesine yaymayı ve halkla bütünleşmeyi hedefleyen, seyirciyi tiyatronun lokomotif gücü olarak gören, seyircinin yönlendirmesine önem veren Kocaeli Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, yolun uzun zor ama güzelliklerle dolu olduğunu kabul ediyor, önümüz açık diyor.

Bu yolda kendisine başarılar diliyoruz.