Yılın Kadını

Bu satırlar Hatice Bozkurt üstüne…

İş yaşamının zorlu basamaklarını engellere takılmadan tırmanmayı beceren Hatice Bozkurt’un başarılarına ailesinden birisi olarak tanığım. Zor olanı başaran kadınlarımız giderek çoğalıyor ama yazımızdaki başarı hikayesi bunun da ötesinde…
Türk Turizminin çaresizlik içinde kıvrandığı 2016 yılında, Kadınlar Çiçek Açıyor Platformu’nun mimarı olan Hatice Bozkurt, değişik ülkelerin kadınları Antalya’da buluşturmuştu. Çiçek desenli elbiseleri ve çiçekli taçlarıyla rengarenk binlerce kadının, Konyaaltı Varyant’taki etkinliği dünya gündemine konu olmuştu.
“Bu Antalya turizmine destek projesidir. Hem Türk hem de yabancı kadınlar, Antalya gibi güzel bir şehirde dayanışma içindeyiz. Biz Antalya’nın mutlu ve huzurlu bir kent olduğunu, kadınların da turizmin başkentinde çok mutlu olduğunu göstermek istiyoruz. Kadınlar Çiçek Açıyor Projesi, çiçek ve balon ile yayılacak, gün gün büyüyecektir.”
Bu sözler yılını tamamlamadan, Hatice Bozkurt’un başkanlığı ve koordinatörlüğünde düzenlenen ‘Kadınlar Çiçek Açıyor’ IWAB 1. Uluslararası Antalya Turizm Festivali’nde, “Antalya kadınların ve kültürlerin buluşma noktasıdır,” mesajı bütün dünyaya ulaştırıldı. Bir küçük kıvılcım sayesinde Antalya’dan dünyaya açılan proje, Antalya Valiliği himayesinde ve Antalya Büyükşehir Belediyesi paydaşlığında, Antalya’nın ilk turizm festivali olarak tarih sayfalarında yerini almış oldu.
“Eğer kadınlar mutluysa o şehir de mutludur,” düşüncesiyle yola çıktılarını anlatan Hatice Bozkurt, “Bir kadını en kolay mutlu eden şeyin çiçek olduğunu düşündük. Çiçeği başına taktığımız kadınlarımızın gülümseyeceğine ve ortaya çıkan pozitif enerjinin dünyaya yansıyacağına inanarak projemizi hayata geçirdik,” dedi.
Bir ateş parçasıysanız, yaptıklarınızın gözlerden kaçacağı düşünülemez; günün birinde görmesi gerekenler tarafından fark edilirsiniz.
Eylül ayında AKM Aspendos Salonu’nda üçüncüsü düzenlenen KONGED Ödülleri kapsamında, 15 dalda takdim edilen ödüller sahipleriyle buluştu.
KONGED’in ulusal arenada ses getiren bir dernek olduğunu paylaşan Başkan Ahmet Alper Alveroğlu “Antalya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olma sorumluluğu ile yolumuza hız kesmeden devam edeceğiz,” şeklinde konuştu.
Yılın fark yaratan projesi ödülü ile gecede yerini alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Antalya’yı engelsiz şehir yapma konusundaki vizyon çalışmalarını devam ettireceklerini ifade etti.
Kemal Sunal anısına KONGED’in düzenlediği gecede Dünya Tekvando Şampiyonu Nur TATAR, katıldığı yarışmada 1 milyon liralık büyük ödülü kazanan Çağlar Patır, gençlerin yeni sevgilisi şarkıcı Çağatay Akman gibi gündeme damgasını vuran kişiler; Antalya Büyükşehir Belediyesi senfoni orkestrası ve Kırmızı Çizgi Eğitim Kurumları gibi birçok kurum ödüllendirildi.
Türk turizminin başkentine sağladığı katkılardan dolayı, inovatif bir bakış açısıyla oluşturduğu ‘I.W.A.B Kadınlar Çiçek Açıyor Antalya Turizm Projesi’ ile ‘Yılın Kadını’ ödülüne de Hatice Bozkurt’u layık gördüler.
Biz de ailesi olarak ‘Yılın Kadını’ ödülünü aldığı sırada, Hatice Bozkurt’tan daha fazla gururlandık.